Hoş Geldiniz!

Arkeoloji Bölümü (önceki adıyla Arkeoloji ve Sanat Tarihi Bölümü) lisans ve yüksek lisans seviyelerinde eğitim vermektedir. Programlarımız, Eski Yakındoğu (Neolitik, Tunç ve Demir Çağları), Yunan ve Roma uygarlıkları (Klasik Arkeoloji), ve Bizans İmparatorluğu (Ortaçağ Arkeolojisi) üzerinde yoğunlaşmaktadır. Arkeoloji Bölümü'nde, geçmiş medeniyetlerden kalma eser ve buluntuların Türkiye'nin antik ve ortaçağ medeniyetlerine dair bilgi dağarcığımıza ne gibi katkılar sunabileceğini inceliyoruz. Ayrıca müzeler ve müzelerin kültürel miras alanındaki koruma, sergileme, araştırma ve eğitim çalışmalarıyla ilgileniyoruz.

Bölümümüz kapsamlı ve disiplinlerarası bir yaklaşımla eğitim verir ve başta sanat ve mimarlık tarihi olmak üzere, kültürel ve fiziksel antropoloji, tarih, filoloji, jeoloji, kimya ve diğer doğa bilimleri gibi çeşitli disiplinlerden de faydalanır. Sınıflarımız küçük olduğu için, öğrencilerimiz hem bölüm arkadaşlarıyla hem de hocalarıyla sıcak ilişkiler kurabilme fırsatı bulabilir, öğrenimin yanısıra analiz ve sunum becerilerini de geliştirme olanağına sahip olurlar.

Yaz döneminde kazılara katılmak arkeoloji alanında eğitimin önemli bir parçasıdır. Bölümümüz, Milas yakınlarında bulunan ve antik bir din merkezi olan Labraunda'da devam eden kazı çalışmalarının sponsorları arasında yer almaktadır. Geçmiş ve tamamlanmış projelerimiz eski liman kenti Kinet Höyük (Dörtyol, Hatay), Erken Tunç Çağı'ndan Bizans dönemine kadar tarihlenen Hacımusalar (Elmalı, Antalya) ve Demir Çağı'na tarihlenen Gre Dimse'yi (Batman) kapsar. Öğrencilerimiz, Türkiye ya da yurtdışında başka üniversiteler tarafından yürütülen kazılara da katılabilirler (örn. Kıbrıs, Yunanistan, ya da İsrail). Bölümümüz, öğrencilerin Türkiye ya da yurtdışında kazı, müze, ya da çeşitli araştırma enstitülerinde çalışabilmeleri için yardım sağlar. Bunların dışında, öğrencilerimize bir veya iki sömestr yurtdışında okuma imkanı sağlanır. Son senelerde bölüm öğrencilerimiz Lund (İsveç), Verona ve Venedik (Italya) ve Poznan (Polonya) gibi seçkin üniversitelerde okumayı başardılar.

Arkeolojinin birçok insan için büyüleyici bir alan olmasına rağmen Türkiye gibi zengin bir mirasa sahip bir ülkede bile bu alanda eğitim almış insan sayısı oldukça azdır. Bilkent Üniversitesi Arkeoloji Bölümü'nün lisans programı arkeolojinin yanısıra çeşitli diğer alanlarda da profesyonel gelişime sağlam bir temel hazırlar. Arkeoloji kariyerine gerek araştırmacı ya da akademisyen olarak, gerekse müzecilik ya da kültürel miras yönetiminde devam etmek isteyenlerin daha ileri seviyede bir eğitime ihtiyaçları olabilir. Bilkent Üniversitesi Arkeoloji Bölümü'nde lisans ya da yüksek lisans derecesi alan öğrencilerimiz eğitimlerine hem Türkiye'deki hem de yurt dışındaki üniversitelerde devam ederek uluslararası platformda rekabet edebilir hale gelirler. Bunun yanında, kariyerlerine başka alanlarda devam etmek isteyen öğrenciler bölümümüzde verilen derslerin çeşitliliği sayesinde yayıncılık, turizm, işletmecilik, bankacılık, yönetim ve eğitim kadrolarında da iş bulabilirler.

Mezunlarımızın neler yaptıklarını daha yakından incelemek için web sitemizin kariyerler kısmına bakabilirsiniz.

Etkinliklerimizi Facebook'tan da takip edebilirsiniz: Bilkent University Department of Archaeology.

Programlarımıza ilginizden dolayı teşekkür ederiz. Daha fazla bilgi almak isterseniz, lütfen bölümümüzün herhangi bir üyesiyle irtibata geçmekten çekinmeyiniz.


Arkeoloji Bölümü Tarihi: Kişisel Bir Bakış – Dr. Charles Gates tarafından sunuldu, 2 Kasım 2018 ["pdf"]

Bilkent Üniversitesi Merkez Kampüs
FHL Binası, H-149
06800 Bilkent -- Ankara, TÜRKİYE
TELEFON: +90 (312) 290 1934
FAKS: +90 (312) 290 1075
EMAIL: tezgorbilkent.edu.tr