Hoş Geldiniz!

Arkeoloji Bölümü (önceki adıyla Arkeoloji ve Sanat Tarihi Bölümü) lisans ve yüksek lisans seviyelerinde eğitim vermektedir. Programlarımız Türkiye'nin antik ve ortaçağ medeniyetleri, Doğu Akdeniz ve Ön Asya alanlarında, geçmiş medeniyetlerden kalma eser ve buluntuların bilgi dağarcığımıza ne gibi katkılar sunabileceğini inceler. Bölümümüz kapsamlı ve disiplinlerarası bir yaklaşımla eğitim vermekte ve başta sanat ve mimarlık tarihi olmak üzere, kültürel ve fiziksel antropoloji, tarih, jeoloji, kimya ve diğer doğa bilimleri gibi çeşitli disiplinlerden de faydalanmaktadır. Sınıflarımız küçük olduğu için, öğrenciler hem bölüm arkadaşlarıyla hem de hocalarıyla sıcak ilişkiler kurabilme fırsatı bulmakta, bunun yanında, sadece verilen dersleri öğrenmekle kalmayıp analiz ve sunum becerilerini de geliştirme olanağına sahip olmaktadırlar.

Yaz döneminde kazılara katılmak akademik arkeoloji alanı için vazgeçilmez bir eğitim parçasıdır. Bölümümüz, Erken Tunç Çağından Bizans döneme kadar tarihlenen Hacımusalar (Elmalı, Antalya) kazılarını destekliyor. Geçmiş ve tamamlanmış projelerimiz eski liman kenti Kinet Höyük (Dörtyol, Hatay) ve Gre Dimse'yi (Batman) kapsıyor. Müzede stajyerlik ve arkeometrik, yani antik buluntulara dayanıklı fizik ve kimyasal araştırmalar da ayarlanabilir. Bunun dışında, öğrencilerimize bir veya iki sömestir yurtdışında okuma imkanı sağlıyoruz. Son senelerde bölüm öğrencilerimiz Lund (İsveç), Verona ve Venedik (Italya) ve Poznan (Polonya) gibi seçkin üniversitelerde okumayı başardılar.

Arkeoloji birçok insan için büyüleyici bir alan olmasına rağmen Türkiye gibi zengin bir mirasa sahip bir ülkede bile bu alanda eğitim almış insan sayısı oldukça azdır. Bilkent Üniversitesi Arkeoloji Bölümü'nün lisans programı gerek arkeolojide gerekse çeşitli diğer alanlarda profesyonel gelişime sağlam bir temel hazırlar. Arkeoloji kariyerine gerek araştırmacı ya da akademisyen olarak, gerekse müzecilik ya da kültürel miras yönetiminde devam etmek isteyenlerin daha ileri seviyede bir eğitime ihtiyaçları olabilir. Bunun yanında, Bilkent Üniversitesi Arkeoloji Bölümü'nde lisans ya da yüksek lisans derecesi alan öğrencilerimiz eğitimlerine hem Türkiye'deki hem de yurt dışındaki üniversitelerde devam ederek uluslararası platformda rekabet edebilir hale gelirler. Bunun yanında, kariyerlerine başka alanlarda devam etmek isteyen öğrenciler bölümümüzde verilen derslerin çeşitliliği sayesinde yayıncılık, turizm, işletmecilik, bankacılık, yönetim ve eğitim kadrolarında da iş bulabilirler.

Programlarımıza ilginizden dolayı teşekkür ederiz. Daha fazla bilgi almak isterseniz, lütfen bölümümüzün herhangi bir üyesiyle irtibata geçmekten çekinmeyiniz.

Bilkent Üniversitesi Merkez Kampüs
FHL Binası, H-149
06800 Bilkent -- Ankara, TÜRKİYE
TELEFON: +90 (312) 290 1934
FAKS: +90 (312) 290 1075
EMAIL: zimmerbilkent.edu.tr