Ümmühan Kazanç

Sanat Editörlüğü ve Yazarlığını

Şu anda hangi işle uğraşıyorsunuz?

Şu anda Sanat Editörü olarak çalışıyorum. Arkeoloji Bölümünden mezun olduktan sonra bu mesleği nasıl seçtiğimin hikayesini kısaca anlatmak isterim. Yalnız ben 1992-1996 yılları arasında Bilkent'te eğitim aldım ve o dönem bölümün adı Arkeoloji ve Sanat Tarihi'ydi.

Üniversite sınavlarına hazırlanırken ilk tercihlerim arasında Basın ve Yayın bölümleri vardı. Ama Arkeolojiyi de çok seviyordum. Basın ve Yayın Bölümlerinden sonra Arkeoloji ve Sanat Tarihi şıklarını tercih ettim. Kısmet Bilkent Üniversitesi Arkeoloji ve Sanat Tarihi bölümüymüş. Çok şey öğrendim, bu arada Basında çalışmak için illaki aynı bölümü bitirmenin gerekmediğini de...

1996 yılında üniversiteden mezun olduktan sonra, elimde valizim, İstanbul'a iş aramaya gelişimin ikinci gününde bir insan kaynakları gazetesinde şu ilanı gördüm: "Sanat Tarihi mezunu, İngilizce bilen eleman aranıyor". "Benim İstanbul'a geldiğimi hissetiler!" galiba diye düşünmeden edemedim. Ertesi gün ilanı veren Antik A.Ş.'nin şirket binası olarak kullandığı görkemli sarı köşk Antik Palace'ta, Sayın Turgay Artam ile iş görüşmesi yaparken buldum kendimi. Turgay Bey işe kabul edildiğimi ve hemen işe başlayabileceğimi söylediğinde hala titriyordum. İlk iş görüşmesi ve ardından gelen "işe kabul edildin" cümlesi ile yıllardır hayalini kurduğum sanat ve basın işini birleştirme aşkımı, Antik Dekor dergisinde asistan editör olarak çalışmaya başlayarak yakalamış oldum.

Mehmet Güleryüz, Ahmet Yeşil, Komet, Özdemir Altan, İpek Duben, Hale Tenger, Azade Köker, Canan Tolon, Erdağ Aksel, Balkan Naci İslimyeli, Hasan Bülent Kahraman, Ahmet Elhan, Arif Suyabatmaz, Ali Tayar, Eren Yorulmazer, Defne Koz, Memduh Kuzay, Habip Aydoğdu, Nimet Demirbağ Sanlıman, Tayfur Sanlıman ve şu anda hatırlamadığım onlarca röportaj, onlarca makale ve yüzlerce haberim çalıştığım dergilerde yayınlandı.

1997-2000 yıllarında Boyut Yayın Grubu'nda Banyo+Mutfak, Mobilya+Tekstil, Ofis+İletişim dergilerinde çalışarak başka bir dünya ile tanıştım. 2000-2001 yıllarında İngiltere'de Medya ve Sanat yüksek lisansı yaparak Avrupa'daki çağdaş sanat akımlarını yakından inceleme fırsatı buldum. Ufkum 2008 yılında Cordis Grup-Jetlife Dergisi'nde çalışmaya başlayınca daha da genişledi. Beni asıl sanat editörlüğü kariyerimde bir üst noktaya taşıyan Antik A.Ş.'ye Türk Ressamları Ansiklopedisi'ni hazırlamak için tekrar dönmem oldu. 2008 yılında Prof. Dr. Ahmet Kamil Gören'in yönetmenliğinde hazırlamaya başladığımız ama ne yazık ki henüz tamamlayamadığımız bu eşsiz çalışma, sanat dünyasının derinlerine inmemi sağlarken, kitap editörlüğünün de püf noktalarını öğrenmemi sağladı. Bu projenin tamamlanmasını görmek en büyük dileğim.

Sayın Nurcan Artam koleksiyonundan antika yelpazeleri incelediğimiz "Geçmişten Günümüze Yelpaze" kitabı ise özgeçmişime yazarlık unvanının da eklenmesini sağladı. Bu arada Artam Global Art & Design Dergisi'nin doğum sancıları da başlamıştı. Derginin o dönemdeki ekibiyle birlikte yüzde yüz Türk, yabancı bir derginin kopyası ya da benzeri olmayan, yepyeni bir Modern ve çağdaş sanat dergisi olan Artam Global Art & Design Dergisi'ni yayın hayatına kazandırdık. 2009 yılının Eylül ayında ilk sayısını bayilerde görme mutluluğuna eriştiğim derginin 22. Sayısını çıkarttıktan sonra, freelance olarak çalışmaya karar verdim. 2013 yılından bu yana blog ve facebook sayfamda paylaştığım haberler, makaleler, röportajlar ile değişen dünyaya ayak uyduruyor ve sosyal medyadan paylaşımlarda bulunuyorum. Bu arada IstanbulArtNews, ArtUnlimited, AnadoluJet gibi dergilerde makale, araştırma ve röportajlarım da yayınlanmaya devam ediyor.

Farklı mesleklerle uğraştınız mı?

Sanat editörlüğü ve yazarlığı dışında kısa bir süre Bozlu Art Project Galeri Sorumlusu olarak çalıştım.

Bu mesleği (ya da meslekleri) seçerken nelere dikkat ettiniz?

Sanat, arkeoloji, araştırma ve bu alandaki bilgilerimi yazıya dökme en büyük tutkum olduğu için, ilgi alanlarım ile örtüşecek bir meslek olan Sanat Editörlüğü ve Yazarlığını seçtim. Ayrıca seyahat ederek, kitap okuyarak, fotoğraf çekerek, müze, galeri ve sanat fuarlarını gezerek sürekli kendimi geliştirebileceğim bir alanda çalışmak çok keyifli. Yani hobilerinizi mesleğiniz ile birleştirebilmek büyük şans.

Arkeoloji Bölümü'nde yaşadığınız deneyimler mesleki hayatınıza nasıl bir katkıda bulundu?

Arkeoloji Bölümünde çok değerli hocalarla çalışma şansım oldu. Marie Henriette Gates, Charles Gates, Alessandra Ricci ilk aklıma gelen isimler. Bilimsel araştırmanın önemi, analitik düşünme, teorik olarak öğrendiklerini sahada yani yüzey araştırmaları, ülkenin çeşitli arkeolojik alanlarına seyahat, kazı çalışmaları gibi pratik olarak uygulamalarla geliştirmek çok önemli bir çalışma yöntemi öğrenmemi sağladı. Önce teorik bilgiyi alacaksın, bu konuyu farklı bilimsel kaynaklardan okuyacaksın, mümkünse ulaştığın bilgileri deneyimleyeceksin ve sonrada raporlayacaksın. Sanat editörlüğü için de aynı yöntemler geçerli.

Arkeoloji Bölümü'nün hangi özelliklerinden gerçekten memnun kaldınız?

İngilizce eğitim almak hayatımda bir adım önde olmamı sağladı. Ayrıca arkeolojik düşünce, araştırma ve raporlama sistemleri, iş hayatım boyunca bilimsel veriye, farklı görüşlere saygı göstererek yazılarımı, röportajlarımı hazırlamam konusunda rehber oldu. Şunu özellikle belirtmeliyim ki, hazırladığımız ödevlerde ve araştırmalarda ısrarla başka kaynaklardan alıntı yaparken dikkat edilecek hususlara, kaynakça, dipnot gibi teknik detaylara dikkat etmemiz konusundaki hocalarımızın ısrarcı tutumuna çok şey borçluyum. Bu sayede, makale ve kitaplarımda teknik olarak neredeyse kusursuz çalışmalar ortaya koyma şansım oldu.

Arkeoloji okumayı düşünen lise çağındaki gençlere tavsiyeleriniz nelerdir?

Arkeolog olmak dünyanın en keyifli mesleklerinden biri. Dünyaya yeniden gelsem yine arkeoloji okurum. Türkiye dünyanın en büyük açık hava müzesi. Ülkemizde gün yüzüne çıkarılacak çok fazla arkeolojik alan var. Tabii ki arkeoloji bölümü okumak, hayatınızdan bazı tavizler vermenizi gerektirir. Herkes yaz tatili yaparken, sizin kazı alanında olmanız şart. İyi bir arkeolog olmak için de iyi ve çok donanımlı bir akademik kariyer gerekiyor. Hayatınızı mesleğinize adamak istiyorsanız, arkeoloji bölümü sizin için biçilmiş kaftan.

Büyük görüntülemek için resme tıklayın: