Taylan Taşbaşı

Profesyonel Tur Rehberi

Şu anda hangi işle uğraşıyorsunuz?

2000 yılında öğrenciyken Turizm Bakanlığının açtığı Profesyonel Turist Rehberliği kursunu bitirip Kokart aldığımdan bu yana Profesyonel Turist Rehberliği yapıyorum. Ayrıca 2013 yılından itibaren de Turizm Acentesi sahibiyim. Hala aktif olarak çeşitli şirketlerde (Türkiye ve Amerika merkezli) rehberlik yapmaya devam ediyorum.

Farklı mesleklerle uğraştınız mı?

Önemsiz bir kaç deneme dışında Turizm sektöründen kopmadım.

Bu mesleği (ya da meslekleri) seçerken nelere dikkat ettiniz?

Hayat tarzıma uygun ve iş imkanı bol olan bir meslekti. Ayrıca sürekli kendini geliştirebileceğin ve bir çok farklı insanla tanışabilme imkanın olan bir sektör olması benim için yeterliydi.

Arkeoloji Bölümü'nde yaşadığınız deneyimler mesleki hayatınıza nasıl bir katkıda bulundu?

Bilgi birikimi açısından meslektaşlarıma nazaran hep önde oldum. Bu da bana kariyerimin başından beri bir özgüven sağlasa bile bu birikimimin üzerine eklemeye hep devam ettim. Hala bir ögrenciyim diyebilirim. ☺

Arkeoloji Bölümü'nün hangi özelliklerinden gerçekten memnun kaldınız?

Sosyal bir bilim dalı olmasına rağmen birçok farklı bilimle iletişimde olması ve ilgilenilen konuya farklı yönlerden bakılmasi bence harikaydı. Belki bir mühendislik bolümü kadar ciddi bir disiplin öğrenmemiz bize çok sey kattı. Yaz aylarında katıldığımız kazı çalışmaları ve orada tanıştığımız uluslararası uzmanlar ve öğrenciler ve de Bilkent Üniversitesi'nin ve öğretmenlerinin bizlere sunduğu dünya vatandaşı olma becerileri bence paha biçilemezdi.

Arkeoloji okumayı düşünen lise çağındaki gençlere tavsiyeleriniz nelerdir?

Bu bölümü bitirip Arkeolog olmak zorunda değiller. Bu bölüm onlara tüm hayatları boyunca taşıyabilecekleri entellektüel bilgi birikiminin temellerini atacaktır. Eger tarih ve bilimsel disiplini birleştirmenin bir yolunu arıyorlarsa doğru yerdeler. Hepsine şimdiden başarılar dilerim.

Büyük görüntülemek için resme tıklayın: