Kına Yurdayol Arcak

Arkeolog, Kültür Bakanlığı

Şu anda hangi işle uğraşıyorsunuz?

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nda Arkeolog olarak görev yapmaktayım.

Farklı mesleklerle uğraştınız mı?

Arkeoloji dışında AB Projelerinde danışman olarak çalıştığım dönemler oldu.

Bu mesleği (ya da meslekleri) seçerken nelere dikkat ettiniz?

Kültür ve Turizm Bakanlığı'na bildiğim yabancı dillerden ötürü redaktör unvanıyla başladım ancak üniversitede gördüğüm arkeoloji eğitimiyle ilgili bir birimde çalışmayı tercih ettiğim için kurum içinde sınava girdim ve sınavı kazanıp arkeolog unvanını aldım.

Arkeoloji Bölümü'nde yaşadığınız deneyimler mesleki hayatınıza nasıl bir katkıda bulundu?

Haftanın çoğu günü görev nedeniyle arazilerde oluyorum. Korunması gerekli taşınır ve taşınmaz kültür varlıklarının tespiti, tescili, gruplandırılmasına yönelik olarak çalışıyorum, ayrıca yazları kazılarda kazı temsilciliği görevi yapıyorum ve tabiî ki de arkeoloji bölümünde aldığım eğitim, katıldığım kazılar ki İtalya'da kazıya katılma fırsatı bile yakalamıştım bölümde okurken, tüm bunlar mesleki hayatıma fayda sağlamaktadırlar. Bir alanın arkeolojik değeri olup olmadığının tespiti için malzemeye, tarihe aşina olmak gerekir, tescil işlemleri için fotoğrafçılık, çizim ve coğrafi bilgi sistemleri teknolojileri gibi alanlarda bilgi gerekir. Kazı temsilciliği görevi için kazı geçmişi, rapor yazabilme kabiliyeti ve bu raporları fotoğraf ve gerektiğinde çizimlerle desteklemek gerekir. Bütün bu bahsettiğim alanlarda bölümde aldığım derslerin katkısını görmekteyim.

Arkeoloji Bölümü'nün hangi özelliklerinden gerçekten memnun kaldınız?

Bilkent Üniversitesi Arkeoloji ve Sanat Tarihi bölümünün ezbere dayalı arkeoloji ve tarih eğitiminin aksine görsele ve pratiğe dayalı bir eğitim sistemi olması sanırım bu sorunun cevabı. Derslerde öğretilen konuların slaytlarla desteklenmesi, yurt içi ve yurt dışı bölüm gezileri, bölüm tarafından gerçekleştirilen kazılar bu görüşümü destekler sanırım, hatta benim okuduğum yıllarda, arkeolojik illüstrasyon dersi üniversite içindeki boş bir arazide hazırlanan kazı alanında veriliyordu.

Arkeoloji okumayı düşünen lise çağındaki gençlere tavsiyeleriniz nelerdir?

Arkeoloji okuma kararını vermiş öğrencilerin işsiz kalma, para kazanamama dedikodularına çok kulak kabartmaması görüşündeyim, mesleği gerçekten sevip, çalıştıktan sonra her şekilde başarılı olunur diye düşünüyorum.

Büyük görüntülemek için resme tıklayın: