Arzu Beril Kırcı

Proje ve Etkinlik Uzmanı
Koç Üniversitesi Ankara Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (VEKAM)

Şu anda hangi işle uğraşıyorsunuz?

Koç Üniversitesi bünyesinde araştırma merkezi olarak faaliyet gösteren Koç Üniversitesi Ankara Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi'nde ( VEKAM) proje ve etkinlik uzmanı olarak çalışmaktayım. Bu kapsamda sosyal bilimler alanında sempozyum, panel, sergi, konferans, çalıştay ve benzeri etkinlikleri koordine etmekte, projeler kapsamında çıkan bazı yayınların hazırlanma sürecine katkıda bulunmaktayım.

Farklı mesleklerle uğraştınız mı?

Hayır. Mezun olduktan sonra çalıştığım ilk iş yeri VEKAM oldu . Bu anlamda şanslı olduğumu düşünüyorum.

Bu mesleği (ya da meslekleri) seçerken nelere dikkat ettiniz?

İlgi alanlarıma paralel olması, aldığım eğitimden faydalanabileceğim , arkeolojiden kopmayacağım , kendimi devamlı geliştirebileceğim , yeni şeyler öğrenebileceğim bir ortamı sağlaması şu anda yaptığım işi tercih etmemde öncelikli nedenlerdi.

Arkeoloji Bölümü'nde yaşadığınız deneyimler mesleki hayatınıza nasıl bir katkıda bulundu?

İtiraf etmek gerekirse bu alandaki eğitimimi sürdürürken arkeolojinin bana neler katacağının pek farkında değildim. Arkeoloji, insanları sürekli heyecanlandıran, başka dünyalara götüren fakat maalesef meslek olarak tercih edilmeyen bir alandı. Dolayısıyla gelecekte bana neler getireceği hakkında kafamda soru işaretleri vardı. Ancak eğitimimi tamamlayıp meslek hayatıma başladığımda ne kadar doğru bir tercih yapmış olduğumu farkettim. Alanın kazandırmış olduğu disiplin, zamanlama, detayları görebilme, analiz edebilme, yorumlama, iletişim kurabilme, problemler karşısında pratik ve hızlı düşünebilme, takım çalışmasına yatkınlık gibi bir takım kazanımlar özellikle iş hayatımda bana çok faydalı oldu.

Arkeoloji Bölümü'nün hangi özelliklerinden gerçekten memnun kaldınız?

Öncelikle kazandırdığı entelektüel bakış açısı ve vizyon disiplinlerarası çalışmalarda oldukça öne çıkan özelliklerden. Bunun yanında farklı pencereler açması, farklı alanlar arasında ilişki kurabilmek Arkeoloji alanının kazandırdığı önemli noktalardan. Arkeoloji bir yapbozun parçalarını bir araya getirmek gibi. Dolayısıyla sürekli ilişki kurmak ve yeni yorumlar getirmek insanın zihnini ve algılarını sürekli tetiklerken, kendini geliştirme ve öğrenme istediğini de canlı kılıyor. Sanırım kazanılan en önemli çıktılardan biri de bu devamlı üretmek.

Arkeoloji okumayı düşünen lise çağındaki gençlere tavsiyeleriniz nelerdir?

Öncelikle benden yeniden bir tercih yapmam istense tereddüt etmeden Arkeoloji alanını seçerdim. Arkeoloji oldukça geniş yelpazesi olan bir alan dolayısıyla farklı pencerelerden de bakmak gerek. Edebiyattan, mimariye, psikolojiden, sosyolojiye, müzecilikten çocuk eğitimine daha sayılabilcek pek çok alana tat katan ve herşeyin içinde muhakkak olan bir bilim dalıdır Arkeoloji. Dolayısyla üretmeyi seven, hayallerinde sınır tanımayan ve bu dünyada benim de izim olsun diyen herkesin Arkeoloji alanının zengin kapısından içeri girmesini tavsiye ederim. Hangi maceraya yelken açılacağı ise tamamen kişinin elinde…

Büyük görüntülemek için resme tıklayın: