Müge Bulu Akar

Doktora Öğrencisi, Üniversitesi Arkeoloji ve Sanat Tarihi Bölümü
Çanak Çömlek Uzmanı, Aççana Höyük Kazıları ve Amik Ovası Bölgesel Yüzey Araştırması Projesi

Şu anda hangi işle uğraşıyorsunuz?

Koç Üniversitesi Arkeoloji ve Sanat Tarihi Bölümü'nde doktora yapıyorum. Aynı zamanda Hatay'da Aççana Höyük Kazıları ve Amik Ovası Bölgesel Yüzey Araştırması Projesinde çanak çömlek uzmanı olarak çalışıyorum.

Farklı mesleklerle uğraştınız mı?

Bir sene Koç Üniversitesi Arkeoloji Laboratuarı'nda teknisyen ve koleksiyon sorumlusu olarak çalıştım. Yine arkeolojiyle ilgiliydi ama akademik bir iş değildi.

Bu mesleği (ya da meslekleri) seçerken nelere dikkat ettiniz?

Aslında ben çocukken hep arkeolog olmak isteyenlerden değilim ama sanatla iç içe büyüdüm ve okumayı-araştırmayı her zaman çok sevdim. İlgi duyduğum için de Arkeoloji ve Sanat Tarihi Bölümü'nü tercih ettim. (Ben 2009 mezunuyum, o zaman bölümün ismi bu şekildeydi.) Aslında arkeoloji alanında devam ederek akademik kariyer yapmak istediğime üniversitedeki son senemde karar verdim.

Arkeoloji Bölümü'nde yaşadığınız deneyimler mesleki hayatınıza nasıl bir katkıda bulundu?

Öncelikle, eğitim dilinin ingilizce olması sebebiyle mesleğimi ana dilim dışında ikinci bir dilde de yapabiliyor olmanın çok büyük faydasını gördüm, hala da görüyorum. Bu bana hem uluslararası bir araştırmacı olma hem de araştırma yaparken daha çok kaynaktan faydalanabilme imkanı sağladı. Arkeoloji, Sanat Tarihi, Müzecilik gibi farklı ama birbiriyle ilişkili alanlarda verilen dersleri alarak hepsi hakkında fikir edinip, hangi alanda uzmanlaşmak istediğime karar verebilme imkanı buldum. Aynı zamanda Marie-Henriette Gates başkanlığındaki Kinet Höyük Kazısı'na katılarak kazı tecrübesi edindim ve bu mesleği gerçekten yapmak istediğime karar verdim.

Arkeoloji Bölümü'nün hangi özelliklerinden gerçekten memnun kaldınız?

Hocaların hepsi kendi alanlarının uzmanı ve bilgilerini aktarma konusunda çok iyiler. Bölümde aldığım farklı dönemler, kültürler ve alanları konu alan birçok ders geniş bir bakış açısına sahip olmamı sağladı. Akademik dönem içerisinde düzenlenen arkeolojik sit alanı turları sayesinde derste anlatılanları yerinde görerek antik yerleşimleri, coğrafyayı ve kültürleri daha iyi anlama imkanı buldum. Uygulamalı dersler sayesinde derslerde öğrendiğimiz arkeolojik metodların bir kısmını dönem projesinde uygulayarak öğrenmiş oldum.

Arkeoloji okumayı düşünen lise çağındaki gençlere tavsiyeleriniz nelerdir?

Ben arkeolojinin yürekten yapılması gereken bir meslek olduğunu düşünüyorum çünkü çok emek ve özveri istiyor. Bunun için de bu işi gerçekten sevmek, kazıdaki koşullara ve çalışma temposuna uyum sağlamak, okumaya ve araştırmaya ciddi anlamda vakit ayırmak, kendini geliştirebilmek çok önemli. Arkeoloji okumayı düşünen öğrencilerin bunları göz önünde bulundurmalarını tavsiye ederim. Bir de, ben arkeolog olduğumu söylediğimde insanların büyük bir çoğunluğu "ben çocukken hep arkeolog olmak isterdim" diyor ama aslında bir arkeoloğun nasıl bir çalışma hayatı olduğuna dair fazla bir fikirleri olmuyor. Bu nedenle, bu mesleği seçmeyi düşünenlerin öncelikle bu işin nasıl yapıldığını bir arkeologdan dinlemelerini de tavsiye ederim.

Büyük görüntülemek için resme tıklayın: