Hüseyin Eryurt

Proje Yöneticisi, Kültür Rotaları Derneği

Şu anda hangi işle uğraşıyorsunuz?

Kültür Rotaları Derneği adlı, 2012 yılında kurulan ve sürdürülebilir kültür turizmi alanında hizmet veren bir STK'de proje yöneticisi olarak çalışıyorum.

Farklı mesleklerle uğraştınız mı?

Bilkent Üniversitesi Arkeoloji Bölümü'nden mezun olduktan sonra sırasıyla; özel bir dil kursunda İngilizce öğretmenliği; uluslararası bir lojistik gemi taşımacılığı şirketinde operasyon koordinatörlüğü; İstanbul Rahmi M. Koç Müzesi'nde yüksek lisans bitirme tezi için stajyerlik; Uludağ Üniversitesi'nde Latince okutmanlığı; Chicago Üniversitesi'nin Zincirli Höyük'teki kazı çalışmalarında alan yöneticiliği ve uluslararası bir havalimanında uçuş operasyon koordinatörlüğünde görev yaptım.

Bu mesleği (ya da meslekleri) seçerken nelere dikkat ettiniz?

Önceki işlerimi seçerken tamamen farklı tecrübeleri deneyimleme isteyiğle hareket etmiştim. Kariyer seçiminde çeşitliliğin bilgi ve tecrübe birikimini zenginleştirdiği düşüncesindeyim. Bu yüzden, kurumsal veya bireysel özel sektör şirketlerindeki işleyişi görmek açısından, farklı sektör ve meslekleri denemek istedim. Şu anki işimi seçerken ise sahip olduğum mesleki ve akademik geçmişimle örtüşecek ve fakat çok daha önemlisi ilgi duyduğum bir iş olmasına dikkat ettim ki sanırım ikincisi hepsinden daha da mühimdir.

Arkeoloji Bölümü'nde yaşadığınız deneyimler mesleki hayatınıza nasıl bir katkıda bulundu?

Başta çapraz arşatırma teknikleri olmak üzere, tüm bölüm derslerinde aldığım eğitim ve disiplinli çalışma, yapmış olduğum tüm mesleklerde işimi büyük ölçüde kolaylaştırdı diyebilirim. Buna ilave olarak, lisans eğitimi sırasında yaz döneminde katıldığım kazı çalışmaları sayesinde, uluslararası bir ekibin parçası olarak akademik arkeoloji çalışmalarının, kazı sezonu öncesi, esnası ve sonrasındaki uygulama aşamalarını öğrenmiş oldum. Bu sürece, başta Kültür Varlıkları ve Müzeler olmak üzere, Kültür Bakanlığı'nın farklı birimlerinin işleyişi de dahildi. Şu an yaptığım işin bir bölümü, bu birimlerin bazılarıyla birebir irtibatı da içerdiğinden, geçmişte edindiğim uygulamalı tecrübe sayesinde prosedüre aşina olabiliyorum.

Arkeoloji Bölümü'nün hangi özelliklerinden gerçekten memnun kaldınız?

Arkeoloji Bölümü deyince akla yalnızca çağlar öncesi tarih ve kazı bilimi gelse de, Bilkent Üniversitesi'ndeki bu bölümde verilen dersler, teknik çizim ve fotoğrafçılıktan müzeciliğe, seramik yapımından mimari ve sanata ve hatta jeolojiye kadar çok çeşitli konuları işleyen derslerdi. Ancak kişisel olarak benim en memnun kaldığım yanlardan biri, diğer bölümlerin aksine seçmeli bir yabancı dile ilave olarak, eski çağ dillerinden birini de öğrenebilme imkanıydı sanırım.

Arkeoloji okumayı düşünen lise çağındaki gençlere tavsiyeleriniz nelerdir?

Arkeoloji Bölümü'nde okumayı düşünen insanların bilmesi gereken en önemli konulardan biri, bu bölümdeki eğitimin, düşünüldüğünden daha da kapsamlı bir çalışma alanını içerdiği gerçeğidir. Dolayısıyla, kendilerini oldukça zorlu ama bir o kadar da ilginç bir serüvenin beklediğini söyleyebilirim. Zamanında benim de sahip olduğum endişelerin başında, bu bölümden alınacak diplomanın, iş imkanlarını kısıtlayacağı düşüncesi gelmekteydi. Ancak, gelişen farklı spesifik sektörlerin oluşmasıyla ve sayılarının her geçen gün daha da artmasıyla, bu endişe de önceliğini kaybetmeye başlamıştır. Bu yüzden, başta Mezopotamya ve Anadolu olmak üzere tüm Dünya arkeolojisinin etraflıca öğrenildiği bu bölümü, ilgi duyan herkese öneririm.